image

Arap tavanın en belirgin özelliği  acı olmasıdır. Acıyı seviyorsanız acısını bolca kullanabilirsiniz ya da yeşil biberi acı tercih edebilirsiniz.

Malzemeler

1 kg orta yağlı kıyma ( Tercihen koyun kıyması ya da dana etinin kaburgasından )

4 adet domates
2 büyük boy soğan
2 adet yeşil biber
2 adet kırmızı biber
3-4 diş sarımsak
Yarım çay bardağı sıvı yağ
1 yemek kaşığı domates salçası
Yarım yemek kaşığı biber salçası
Karabiber
Tuz

Yapılışı

Kavrularak Yapılan Tarifi

Tavamızın içine sıvı yağımızı döküp içine kıymamızı koyuyor ve kavurmaya başlıyoruz.Kıyma suyunu salıp geri çekinceye kadar kavurma işlemine devam ediyoruz. Tabi ki ara sıra karıştırmayı ihmal etmiyoruz. Karıştırarak kıymamızın bütünce kalmasını da önlemiş oluyoruz. 1 tane büyük boy soğanımızı doğruyoruz, doğrarken çok ince doğramamaya dikkat ediyoruz. Soğanları kavrulan kıymanın içine atıp kavurmaya devam ediyoruz. Sarımsağımızı ince ince doğrayıp onu da kıymanın içine ekliyoruz. Biberlerimize de aynı işlemi uygulayıp tavamıza atıyoruz. Karıştırarak biber ve soğanlar yumuşayıncaya kadar kavurmaya devam ediyoruz.
Bir kaşık domates salçası ve yarım kaşık biber salçasını ekleyip salçalar kayboluncaya kadar iyice ezerek karıştırıyoruz. Eğer yağ az gelirse yağ ekleyebilirsiniz. Tuz ve  baharatları da 1′er tatlı kaşığı katarak karıştırıyoruz. En son domatesleri küp küp doğrayıp tavamızın içine ekliyoruz. Domatesler iyice yumuşayıncaya kadar kavurmaya devam edip ara sıra karıştırıyoruz.İşte tavamız hazır. İsteğe göre üzerini maydanozla süsleyebilirsiniz.

Fırına sürülerek Yapılan Tarif

Kıyma kavruluncaya kadar yukarıdaki işlemlerin aynısını tekrarlıyoruz.  Yukarıdaki miktarda ki kadar  salçalarımızı katıp kıymanın içinde kayboluncaya kadar iyice eziyoruz.
2-3 dakika kadar daha karıştırıp ocaktan alıyoruz.Kavrulan kıymayı ısıya dayanıklı bir tepsiye alıyoruz.
Tüm malzemeleri doğrayıp kıymanın üzerine ekliyoruz.Baharatları ve tuzu da aynı miktarda ekleyip karıştırıyoruz.
180-200 derecelik fırına sürüyoruz. soğan ve biberler yumuşayıncaya kadar pişiriyoruz.
Afiyet olsın 😉